VPN رایگان Amnezia به کاربران کمک می کند از سانسور در روسیه جلوگیری کنند

آوریل 8, 2023 by بدون دیدگاه

از زمانی که مسکو در فوریه 2022 تهاجم تمام عیار را آغاز کرد، دولت روسیه بیش از 10000 وب سایت را برای محتوای مربوط به جنگ در اوکراین ممنوع کرده است. این لیست سیاه شامل فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و رسانه های خبری مستقل است. در طول سال گذشته، روس‌هایی که در داخل کشور زندگی می‌کنند به ابزارهای دور زدن سانسور مانند VPN‌ها روی آورده‌اند تا از طریق محاصره اطلاعات نفوذ کنند.

اما با مسدود شدن ده‌ها شبکه خصوصی مجازی که باعث می‌شود کاربران برای حفظ دسترسی خود به اطلاعات رایگان تلاش کنند، فعالان و توسعه‌دهندگان محلی راه‌حل‌های جدیدی ارائه می‌کنند. یکی از آنها Amnezia VPN است، یک مشتری رایگان و منبع باز VPN.

Mazay Banzaev، بنیانگذار Amnezia VPN می گوید: «ما حتی آن را تبلیغ و تبلیغ نمی کنیم، و هنوز صدها کاربر جدید هر روز وارد می شوند.

برخلاف VPN های تجاری که کاربران را از طریق سرورهای شرکت هدایت می کنند، که می توانند مسدود شوند، Amnezia VPN خرید و راه اندازی سرورهای خود را برای کاربران ساده می کند. این به آنها امکان می دهد آدرس IP خود را انتخاب کنند و از پروتکل هایی استفاده کنند که مسدود کردن آنها سخت تر است.

بیشتر ببینید

Banzaev می‌گوید: «بیش از نیمی از VPN‌های تجاری در روسیه مسدود شده‌اند، زیرا مسدود کردن آنها به اندازه کافی آسان است: آنها آنها را با پروتکل‌ها مسدود نمی‌کنند، بلکه با آدرس‌های IP مسدود می‌کنند. “(Amnezia) نسبت به یک VPN تجاری معمولی انعطاف پذیرتر است.”

Amnezia VPN شبیه Outline است، یک ابزار رایگان و متن باز که توسط Jigsaw، یکی از شرکت های تابعه گوگل توسعه یافته است. Amnezia در سال 2020 طی یک هکاتون با حمایت سازمان حقوق دیجیتال روسیه Roskomsvoboda ایجاد شد. بانزایف می‌گوید حتی در آن زمان، «روشن بود که همه چیز به سمت سانسور شدیدتر پیش می‌رفت.

مقامات روسی سال‌ها تلاش کرده‌اند ابزارهایی مانند VPN و سرورهای پراکسی ناشناس را کنترل کنند، از جمله با ارائه قانونی برای تنظیم این ابزارها در سال 2017. با این حال، از زمان حمله روسیه به اوکراین، کرملین تلاش‌های خود را برای کنترل اطلاعات افزایش داده است.

تنها چند روز پس از حرکت نیروهای روسی به سمت کیف، پایتخت اوکراین، ولادیمیر پوتین قانونی را امضا کرد که انتشار اطلاعات “جعلی” درباره جنگ را جرم انگاری می کند و مجازات آن تا 15 سال زندان است. اکثر رسانه‌های خبری مستقل در حال حاضر مسدود شده‌اند و سردبیران و روزنامه‌نگاران در زندان به سر می‌برند و روس‌ها را با تبلیغات دولتی مواجه می‌کنند.

استانیسلاو شکیروف، یکی از بنیانگذاران Roskomsvoboda و بنیانگذار سازمان توسعه فناوری Privacy Accelerator، می گوید که این امر VPN و سایر ابزارهای دور زدن سانسور را بیش از پیش مهم کرده است. او می‌گوید: «اگر کاربران اینترنت در روسیه دریافت اطلاعاتی غیر از اطلاعات دولتی را متوقف کنند، ما هیچ امیدی به هیچ فرآیندی نخواهیم داشت که منجر به تغییر رژیم فعلی شود.»

کرملین البته از سرکوب خود دست نمی کشد. در سپتامبر 2022، Roskomnadzor، ارگان دولتی اصلی مسئول سانسور اینترنت، اعلام کرد که شش سرویس محبوب VPN، از جمله ExpressVPN و NordVPN را مسدود خواهد کرد. این امر در مارس 2023 با اعلامیه هایی مبنی بر اینکه VPN هایی که از ارائه داده به آژانس های اطلاعاتی داخلی خودداری می کنند در روسیه مسدود می شوند و همچنین پیشنهادهایی برای محدود کردن ابزارهای ناشناس سازی مانند شماره تلفن های مجازی انجام شد. اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام که پس از حمله به روسیه محبوبیت زیادی در روسیه داشت، از دسامبر 2022 شماره تلفن‌های مجازی را ارائه می‌دهد.

شکیروف می‌گوید اگرچه سرویس‌های ضد سانسور مانند Lantern، Psiphon و Tor هنوز در روسیه کار می‌کنند، هرچند با برخی وقفه‌ها، مقامات تا حد زیادی در مبارزه با VPN‌ها موفق بوده‌اند. او می‌گوید: «سرنوشت چنین VPN‌های عمومی عمومی در روسیه اکنون با پشته فناوری فعلی روشن به نظر نمی‌رسد.

این امر باعث محبوبیت بیشتر خدماتی مانند آمنزیا شده است. بانزایف می گوید، مشخص نیست که این سرویس چند کاربر دارد، زیرا سازمان راهی برای نظارت بر شماره کاربران ندارد. با این حال، Amnezia یک ربات تلگرام به نام AmneziaFree را ارائه می دهد که تنظیمات VPN را به اشتراک می گذارد که به کاربران کمک می کند به پلتفرم ها و اخبار مسدود شده دسترسی پیدا کنند. تقریبا 100000 کاربر دارد. این ربات در حال حاضر با اضافه بار دست و پنجه نرم می کند و کاربران از سرویس های ناقص شکایت دارند. Banzaev می‌گوید که تیم Amnezia در حال کار بر روی افزودن سرورهای جدید با بودجه محدود هستند و همچنین در حال کار بر روی نسخه جدیدی از این سرویس هستند.

آمنزیا فقط در روسیه استفاده نمی شود. این سرویس در ترکمنستان، ایران، چین و سایر کشورهایی که کاربران با دسترسی رایگان به وب درگیر هستند، گسترش یافته است.

راه حل های ضد سانسور که اکنون در روسیه در حال توسعه هستند، فقط به شهروندان روسیه مربوط نمی شوند. شکیروف می‌گوید ابزارهایی که به دور زدن سانسور کمک می‌کنند دائماً توسط کاربران در کشورهای مختلف با رژیم‌های سرکوبگر آزمایش می‌شوند. فناوری ای که ثابت شده در یک کشور کار می کند، سپس در جای دیگر به کار گرفته می شود. به این ترتیب همه چیز به کمال می رسد.

شکیروف می‌گوید: «در چین که در مسدود کردن پروتکل‌ها از جهان جلوتر است، بازی موش و گربه دائمی وجود دارد. در روسیه نیز همین داستان در انتظار ماست.

#VPN #رایگان #Amnezia #به #کاربران #کمک #می #کند #از #سانسور #در #روسیه #جلوگیری #کنند